Emil Kunke „Góra stracenia „

Emil Kunke (1896-1943) „Góra stracenia, 1931”

Litografia/papier;

Wymiary w świetle passe-partout: wysokość 26,5; szerokość 21,5 cm;

Sygn i dat p. d.: 19 E. Kunke 31′,  l. d.: 'Góra stracenia’

Emil Kunke (1896-1943) – malarz i rysownik pochodzenia żydowskiego. Związany był z lwowską awangardą artystyczną, m.in. wystawiał z grupą Artes, brał udział w wystawie Młoda Sztuka, uczstniczył w wystawach grupy Ster. Malował głównie akwarelą; krytyk z 1924 roku pisał o jego akwarelach , że „toną w abstrakcji” i „nieraz fantazjują w interesujący sposób na różne tematy”. Nie sposób się z tym nie zgodzić, oglądając prezentowaną na aukcji akwarelową pracę Kunkego, pełną tajemnie splatających się wątków symboliczno – bajkowych. Słownik Artystów Polskich podaje, że poza jedną akwarelą „Nokturn” z 1925 roku, znajdującą się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wszystkie prace Kunkego zaginęły podczas wojny. Tak więc pojawienie się drugiej, znanej pracy tego artysty na aukcji to znamienne wydarzenie dla możliwościach poznawczych twórczości tego artysty.

CENA: 2800 zł

Emil Kunke (1896-1943) – Wybitny malarz i rysownik pochodzenia żydowskiego. Studia odbył na uniwersytetach we Lwowie, w Wiedniu i Klosterneuburgu. Uczestniczył w działaniach lwowskiej awangardy artystycznej, m.in. Zrzeszenia Artystów Plastyków „artes” oraz grupy „Ster”.  Pracował jako nauczyciel rysunku w Gimnazjum Żydowskiego Towarzystwa Szkół Ludowych i Średnich we Lwowie.
Malował akwarelą, sięgając do tematyki m.in. literackiej, biblijnej, historii i tradycji żydowskiej, cyrkowej, chrześcijańskiej i średniowiecznej. Prawie wszystkie prace artysty zaginęły w czasie II Wojny Światowej. 

kunke2