Filiżanka do kawy, Aynsley

Filiżanka do kawy, Aynsley

Wielka Brytania, ok. 1970 r.

Porcelana/kalka/złocenie

Dekoracja w typie Hathaway Rose

Wymiary filiżanki: wysokość 6 cm, szerokość 8 cm, średnica 5,8 cm Wymiary talerzyka: średnica 12 cm

CENA: 150 zł

Aynsley China Ltd. – została założona w 1775 roku przez przez Johna Aynsleya w Lane End, Longton, Staffordshire. Był on prezesem lokalnej kopalni węgla w Stroke-on-Trent w Anglii. Kolekcjonował zastawy stołowe i przedmioty ozdobne, w szczególności ceramikę. Postanowił zamienić swoją pasję w biznes garncarski. Szybko zyskał reputację mistrza. Używał lokalnej gliny Staffordshire i projektów własnego autorstwa, aby zdobyć lojalną publiczność w Stoke-on-Trent. Przekazał firmę swojemu synowi, Jamesowi. Jednak to syn Jamesa, John Aynsley II, wyniósł firmę na wyżyny. Zmienił specjalizację firmy z produkcji ceramiki na porcelanę oraz proces produkcji surowca, stosując swoją mieszankę porcelany, która była bardzo mocna, półprzezroczysta i wyjątkowo biała. Wymagało to stworzenia nowej fabryki – „Portland Works”.
Aynsley China zdobyła znaczą renomę, jednak dopiero zlecenie wyprodukowania zastawy stołowej do osobistego użytku przez królową Wiktorię pozwoliło firmie na umieszczenie w swoim logo pieczęci rodziny królewskiej. Ugruntowało to reputację firmy i zapisało miejsce w historii produkcji zastawy stołowej.

W 1970 firma została przejęta przez firmę Waterford i przemianowana na Aynsley China Ltd. Została ponownie sprzedana w 1987r.
W maju 1997 roku firma Aynsley China została przejęta przez The Belleek Pottery Group w Irlandii.

Firma tworzyła głównie cechująca się wysoką jakością wykonania oraz doskonałymi projektami zastawę stołową przeznaczoną na rynek brytyjski. Była jednym z ulubionych dostawców dworu królewskiego. Zarówno królowa Elżbieta II, jak i księżna Diana, wybrały porcelanę Aynsley jako prezenty ślubne z brytyjskiego przemysłu porcelanowego.