Filiżanka do kawy, Vista Alegre

Filiżanka do kawy, Vista Alegre

Portugalia, 1980-1992 r.

Porcelana/kalka/farby naszkliwne/złocenie

Wymiary filiżanki: wysokość 5,4 cm, szerokość 7,2 cm, średnica 5,5 cm Wymiary talerzyka: średnica 11,3 cm

CENA: 150 zł

Vista Alegre Porcelain Factory została założona w 1824r. Przez José Ferreira Pinto Basto i była pierwszą firmą zajmującą się przemysłową produkcją porcelany w Portugalii.

W 1824 roku José Ferreira Pinto Basto zwrócił się do króla João VI z prośbą o „zbudowanie dużej fabryki wyrobów ceramicznych, porcelany, wyrobów szklanych i przetwórstwa chemicznego (…)”. Licencja otrzymał 1 lipca tego roku, a w zaledwie pięć lat później fabryce nadany został tytuł Royal Factory w uznaniu jej kunsztu i przemysłowego sukcesu.

Fabryka rozpoczęła od produkcji wyrobów szklanych i ceramiki ze steatytu, ponieważ skład gliny porcelanowej był wciąż nieznany. Fabryka produkowała wysokiej jakości wyroby szklane.

W celu przezwyciężenia trudności związanych z produkcją porcelany Augusto Ferreira Pinto Basto, syn założyciela, odwiedził Fabrykę Porcelany Sèvres we Francji, gdzie badał skład glinki porcelanowej i zdobył wiedzę, która była kluczowa dla odkrycia dużych złóż kaolinu do na północ od Ílhavo w 1832 roku.

W 1851 roku Vista Alegre uczestniczyła w Wystawie Światowej w Crystal Palace w Londynie. W 1867 roku firma zdobyła międzynarodowe uznanie na Wystawie Światowej w Paryżu.

W 1852 roku, po wizycie króla Fernanda II w fabryce Vista Alegre, wyprodukowano kompletny zestaw obiadowy dla Domu Królewskiego.

W 1880 roku Vista Alegre zaprzestała produkcji szkła, aby skupić się wyłącznie na porcelanie.

Przełom wieków był początkiem spowolnienia gospodarczego. Kryzys społeczny i niepokoje polityczne w całym kraju doprowadziły do ​poważnych trudności dla firmy. Trudności te utrzymywały się do początku XX wieku.

Firma weszła w okres ożywienia wraz z mianowaniem João Theodoro Ferreiry Pinto Basto na zastępcę dyrektora w 1924 r. Rozwojowi przemysłu i biznesowi towarzyszyło odrodzenie artystyczne. Nowoczesne style, takie jak Art Deco i Funkcjonalizm, ujawniły zdolność firmy do przystosowania się do zmian społecznych i estetycznych, które charakteryzowały początek XX wieku.

Zapoczątkowana została tradycja produkcji ekskluzywnych dzieł, czego doskonałym przykładem jest serwis obiadowy wykonany dla Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II.
Firma coraz częściej podejmowała współpracę ze współczesnymi artystami.

W 1964 roku zostało otwarte Muzeum Vista Alegre, prezentujące kolekcję eksponatów świadczących o długiej i bogatej historii firmy. W 1985 roku firma otworzyła Centrum Sztuki i Rozwoju Vista Alegre (Centro de Arte e Desenvolvimento da Empresa – CADE). Oraz utworzyła ekskluzywny Klub Kolekcjonera (ograniczony do liczby 2500 członków).

Pod koniec lat 80-tych dzieła Vista Alegre były prezentowane na odpowiednich międzynarodowych wystawach, w miejscach takich jak New York Metropolitan Museum of Art i Pałac Królewski w Mediolanie, co przyczyniło się do rozpowszechnienia marki na całym świecie.