Jakub Glasner, „Portret kobiety, 1938”

Jakub Glasner (1879-1942), „Portret kobiety”

Pastel/papier;

Wymiary: wysokość 66 cm, szerokość 47 cm;

Sygnowany i datowany l.d.: W dowód/serdecznej przyjaźni/JGlasner/Bielsko 19/10 38

Artysta żydowskiego pochodzenia, urodzony w 1879 roku w Bielsku-Białej. Zajmował się malarstwem i grafiką. Od 1901 roku studiował w Wiedniu, a po ukończeniu dwóch semestrów udał się do Krakowa i kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych u J. Fałata oraz uczęszczał do pracowni Teodora Axentowicza i Jana Stanisławskiego (1902-03). W 1905 wyjechał do Wenecji, gdzie uczył się u Simona i do Paryża, do pracowni Aleksandra Steinlena. Po powrocie do kraju zamieszkał w rodzinnym Bielsku. Tam w jego pracowni przy ul. Piastowskiej koncentrowało się życie bohemy miasta. W międzyczasie wyjeżdżał do Włoch i Niemiec, gdzie wystawiał swoje prace.
Podczas I wojny światowej został wcielony do austriackiego wojska. Wtedy na Węgrzech i Bukowinie wykonał blisko 200 rysunków i akwarel, które przedstawiały portrety oficerów i żołnierzy oraz sceny z „życia wojennego”. Po wojnie powrócił do Bielska, gdzie mieszkał do 1939 r. W 1923 r. odbyła się wystawa zbiorowa artysty w warszawskiej Zachęcie, a w 1926 r. wystawiał na Paryskim Salonie Niezależnych. W czasie II wojny światowej przebywał we Lwowie, gdzie w 1940 r. pod nazwiskiem Libidowski brał udział wraz z artystami lwowskimi w wystawach grafiki w Kijowie, Charkowie i Moskwie. Zginął w czasie likwidacji lwowskiego getta przez Niemców w obozie Janowskim w 1942 roku.
Do jego ulubionych tematów należał pejzaż, zwłaszcza tatrzański, podhalański, żywiecki, alpejski oraz pejzaże miejskie i widoki z podróży także sceny rodzajowe; zajmował się również grafiką. Jego twórczość zalicza się do ekspresyjnego realizmu.

CENA: 4500 zł