Łóżko metalowe w stylu secesyjnym

Łóżko metalowe w stylu secesyjnym

Stal; 120,7 x 173,8 x 79,5 x cm
Wiedeń, ok. 1900 roku.

CENA: 1500 zł

prostokątne, z dwoma przyczółkami, o różnej wysokości (wyższy – tylni, niższy – przedni), o prostych bokach, zakończonych faliście z odlewaną apliką pośrodku, obwiedzionych na obrzeżach giętymi prętami, które u dołu boków przechodzą w nóżki z podwójnych prętów, zakończonych stopką. Całość malowana na ciemny kolor (czarno-zielonkawy). Na zewnętrznych stronach przyczółków malowane faliste rezerwy przeplecione gałązkami kwiatowymi.
Na przednim przyczółku od wewnętrznej strony winieta firmowa zbliżona do prostokąta o falistych obrzeżach, malowana na złoto: K. K. […] / Eisen & Messingmöbelfabrik / Jos & Leop.Quittner / k. u k. Hofflieferanten / Wien

Łóżko wykonano w znanej i dużej austriackiej firmie, produkującej różnorodny asortyment wyrobów metalowych. Znane łóżka metalowe wywodzące się z tej fabryki były również ozdabiane naturalistycznymi kwiatami, co może wskazywać, że był to jej charakterystyczny motyw dekoracyjny. Od lat 70. XIX wieku w Europie środkowej działały liczne wytwórnie łóżek metalowych, produkujących je w tysiącach egzemplarzy.

lozko