Talerz ozdobny, Carl Tielsch

Talerz ozdobny, Carl Tielsch, model Silesia, z motywem owoców;

Biała porcelana/kalkomania/złocenia;

Altwasser (ob. Stary Zdrój, dzielnica Wałbrzycha), 1900-33 rok;

Wymiary: średnica 33 cm;

CENA: 500 zł

Fabryka porcelany w Starym Zdroju została założona w 1845 roku przez Carla Tielsha i Gideona von Walenberga jako Carl Tielsh & Co Porzellanmanufaktur. Produkowała szeroki wachlarz wyskoiej klasy przedmiotów użytkowych oraz artystycznych. Jej luksusowe produkty były licznie prezentowane na licznych wystawach i niejednokrotnie zdobywały nagrody oraz wyróżnienia. Były bardzo cenione co pozwoliło na intenyswny rozwój i rozbudowę fabryki w II połowie XIX wieku. W 1900 roku fabryka przystąpiła do Związku Niemieckich Manufaktur Porcelany w Berlinie.
W 1906 roku wraz z otwarciem kolejnego budynku fabryki oddano również do użytku poraz pierwszy zastosowany w przemyśle porcelanowym piec tunelowy, który znacznie usprawniał proces wypału wyrobów.
W 1932 roku nastąpiła fuzja fabryk Carl Tielsh & Co oraz C.M. Hutschenruther A.G. Hohenberg.

W latach 1939–1945 manufaktura została wpisana na listę fabryk zbrojeniowych III Rzeszy, produkując dla Wehrmachtu zastawy kantynowe, elektryczne elementy porcelanowe itd.
Po kapitulacji Niemiec i zajęciu Wałbrzycha przez Armię Czerwoną zakład został upaństwowiony i w 1946 roku przyjął nazwę Tielsch Państwowa Fabryka Porcelany.
Obecną nazwę Wałbrzych fabryka przyjęła w 1952 roku.